Kiedy nasz pupil jest otyły…

Może nam się wydawać, że problem otyłości u psów lub kotów to rzadka przypadłość, a zwierzęta cierpią na nią głównie na starość. Nic bardziej mylnego. Jak pokazują statystyki, co trzeci zwierzak wychowywany w domu ma nieprawidłową masę ciała. Zwykle przyczyną jest zła dieta, brak aktywności fizycznej, czyli ogólne zaniedbanie i rozleniwienie.

Oczywiście, wielokrotnie zdarza się, że otyłość wynika z chorób lub, podobnie jak u ludzi, to konsekwencja genetyczna – jednak w takim wypadku właściciel powinien dołożyć wszelkich starań, by swojego zwierzaka utrzymywać w jak najlepszej kondycji i zdrowiu.
Dlaczego wciąż wydaje się nam, że grubszy pupil to szczęśliwszy pupil? Często zwierzęta traktujemy trochę jak nasze dzieci, chcielibyśmy zapewnić im wszystko, a wzmożony apetyt bierzemy za oznakę zdrowia i nie zwracamy uwagi na to, że uzupełniamy miskę kilka razy w ciągu dnia. Na dodatek, poza stałymi posiłkami „dokarmiamy” zwierzaka dzieląc się naszym jedzeniem. Musimy uświadomić sobie jedno – nasz pupil będzie żebrał o kawałek czegokolwiek, co mamy w rękach, niezależnie od tego, czy rzeczywiście jest głodny, czy nie.

Jak już zatem wspomnieliśmy, główną przyczyną otyłości u naszych zwierzaków jest zła dieta, ale co możemy rozumieć przez to określenie? Każdy weterynarz będzie powtarzał nam jak mantrę, że kluczem do utrzymania dobrej kondycji zwierząt jest dieta różnorodna i odpowiednio zbilansowana. Żeby ją poprawnie rozpisać, potrzebujemy tych samych czynników, jak w przypadku ludzkich diet – musimy ustalić rzeczywistą aktywność naszego pupila (czyli ile kalorii dziennie jest w stanie spalić), jego wiek oraz wagę. Dopiero wtedy decydujemy się na odpowiednią karmę stałą oraz jej ilość. Regularność posiłków również ma ogromne znaczenie, bo dzięki temu metabolizm zwierzaka działa wg wypracowanego rytmu. Starajmy się też kontrolować dokarmianie tzw. „resztkami ze stołu” i nagradzanie dużą ilością dodatkowych smakołyków.

Kolejną częstą przyczyną otyłości jest kastracja/sterylizacja zwierzaka. Poprzez zmieniony metabolizm zwiększa się ryzyko tycia, dlatego w takich wypadkach poleca się dietę niskotłuszczową i zachęca się do aktywności fizycznej.
Jakie choroby grożą otyłemu zwierzęciu? Przede wszystkim choroby stawów, problemy z nadciśnieniem, sercem, wszelkie problemy dermatologiczne oraz cukrzyca i schorzenia wątroby. Dlatego najskuteczniejszym przeciwdziałaniem otyłości jest rozsądne podejście do diety, a jeśli problem dotyczy już naszego zwierzaka – jak najszybsze „odchudzenie” go, pilnowanie diety i poświęcenie większej uwagi jego codziennym przyzwyczajeniom.