Jaka dieta jest najlepsza dla szczeniąt?

Są małe, słodkie, ciekawskie i dopiero uczą się świata. Przyjazne i skore do zabawy właściwie przez cały czas – jeśli zostałeś świeżo upieczonym właścicielem szczenięcia, na pewno czujesz się trochę tak, jakby w Twoim domu pojawił się niemowlak. Małe pieski wymagają większej uwagi i troski, również w aspekcie ich diety. Czym nakarmić takiego malucha, by wyrósł na zdrowego i radosnego psa?

Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest powtarzane jak mantra: zbilansowana dieta. Szczeniaki potrzebują pożywienia bogatego w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju całego organizmu, w tym jak ważnego układu odpornościowego. Niedobory jakichkolwiek witamin mogą mieć wpływ na dorosłe życie psa i ujawniać się w postaci chorób.

Pierwszym szczenięcym pokarmem powinno być mleko matki. Przez pierwsze kilka tygodni po narodzinach w zupełności wystarcza jako jedyne źródło pokarmu. Jeśli zostaliśmy jednak właścicielami osieroconego pieska, musimy mu zapewnić specjalnie spreparowane mleko zastępcze, którym będziemy karmić pieska przez butelkę ze smoczkiem.

Niestety, ze względu na dużą ilość laktozy, krowie mleko nie nadaje się jako pokarm dla nowonarodzonego zwierzaka. Po pierwszym okresie karmienia, pora na przestawienie psiaka na nową dietę, z płynnej na stałą. Oczywiście ten proces będzie długi i przy pierwszych próbach zakończy się porażką, ale stopniowo piesek nauczy się gryźć i przyzwyczai do zapachu i konsystencji nowej karmy. Do nauki jedzenia możemy używać suchej karmy zamoczonej w mleku albo wodzie, lub sięgnąć po bardziej żelowe preparaty stworzone specjalnie dla juniorów.

Regularność w karmieniu jest niezwykle istotna! Piesek nie powinien mieć stałego dostępu do miski z karmą, ale właśnie stałe godziny karmienia, mniej więcej od 3 do 5 razy dziennie w odpowiednio małych ilościach. Szczenięta potrzebują karm bogatych w białko i tłuszcze, by dostarczyć im dużo energii i składników odżywczych wspomagających wzrost. Często zdarza się, że szczeniaki cierpią na lekką nadwagę, właśnie z powodu przekarmienia.

O czym musimy pamiętać? O jakości kupowanej karmy. Najlepiej przyzwyczaić psa do jedzenia karmy suchej, jednak eksperymentowanie z karmą mokrą też jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że najtańsze supermarketowe karmy mogą okazać się niewystarczające w codziennej diecie, unikajmy też karmienia psa naszymi odpadami ze stołu, potraktujmy je jako przysmak „od czasu do czasu”. Między 7-9 miesiącem życia zwierzaka bez problemu możemy przestawić go na jedzenie dwa razy dziennie, nie zapominajmy jednak o zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody!