Dlaczego mój kot nie chce nic jeść?

Brak apetytu u kotów jest dosyć częstym problemem i może mieć wiele przyczyn, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne do zdiagnozowania. Najważniejsza staje się obserwacja zwierzaka, jeśli nasz kot nie chce jeść przez więcej niż dwa dni, powinniśmy przystąpić do interwencji.

Niestety, wizyta u weterynarza może nie załatwić sprawy od razu z prostej przyczyny, jeśli nie jest to często występujący problem, lekarz może zalecić dalszą obserwację i dokarmianie np. poprzez kroplówkę. Lecz zanim przygotujemy się na najgorszy scenariusz, zastanówmy się, dlaczego kot mógł stracić apetyt.

Zaparcia i problemy z wydalaniem pokarmu – to dlatego czasem widzimy, że kot je trawę. Podczas codziennej pielęgnacji koty wylizują duże ilości sierści, które potem tworzą kulki w żołądku mogące doprowadzić do zatkania przewodu pokarmowego. W tym wypadku powinniśmy dać kotu pastę odkłaczającą lub udostępnić wspomnianą wyżej trawę, która spowoduje wymioty i przeczyszczenie układu pokarmowego nie tylko z sierści, ale innych niechcianych substancji takich jak nadmiar żółci czy śluzu.

Zmiana karmy – czyli zwykły koci „foch”. Te z natury wybredne stworzenia mogą w ten sposób manifestować swoją dezaprobatę w stosunku do nowej karmy. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwie odczekać swoje, kot przejdzie głodówkę, ale w końcu będzie musiał coś zjeść, prawda? W ekstremalnych przypadkach trzeba będzie jednak dobrać trzeci rodzaj karmy.

Objaw poważniejszej choroby – takiej jak zatrucia pokarmowego lub problemu z jelitami, nerkami albo bolesnością dziąseł. Jeśli brak apetytu jest wynikiem choroby kota, na pewno nie będzie to jedyny objaw, przy zatruciu zaobserwujemy dodatkowo wymioty, nadmierne ślinienie się, przy nieprawidłowym funkcjonowaniu jelit – zaparcie i trudność w wydalaniu, przy chorych nerkach częste oddawanie moczu, a obolałych dziąsłach lub pyszczku – ból i ogólne zmęczenie. Kotek może znacznie stracić na wadze oraz być apatyczny, obolały, po prostu zmęczony. W tym wypadku weterynarz powinien zrobić badania krwi i usg, by upewnić się, z jakim problemem zmaga się nasz pupil.

Zaskakujące, ale koty mogą przestać jeść również ze względów emocjonalnych, np. może to wiązać się ze zmianami w ich życiu lub życiu właściciela, takimi jak przeprowadzka, remont domu czy śmierć właściciela. Niejedzenie jest wtedy wynikiem depresji. Koty również tracą głowę w okresie ruji, czyli okresu godowego, kiedy są skupione wyłącznie na poszukiwaniu partnera. W każdym razie, nie powinniśmy ignorować sytuacji, w której zauważymy, że nasz kot przestał jeść i próbować jak najszybciej rozwiązać ten problem.