Opieka zdrowotna zależna od rynku: kto wygrywa, kto przegrywa transformację największej amerykańskiej branży usługowej

Regina Herzlinger, czołowy analityk w branży opieki zdrowotnej i profesor Harvard Business School, napisała interesującą książkę o zmianach w amerykańskim sektorze opieki zdrowotnej. Jest to wieloaspektowe dzieło, w którym Herzlinger zajmuje się wpływem technologii na koszty opieki zdrowotnej, strukturą finansowania opieki zdrowotnej i pojawiającą się rolą wyboru konsumenta. Książka zainteresuje szerokie grono czytelników, ale jest szczególnie ważna dla lekarzy i administratorów opieki zdrowotnej. Książka ma nieformalny styl i jest usiana spostrzeżeniami zebranymi z własnego doświadczenia Herzlingera. Ta nieformalność nie powinna być mylona z powierzchownością; Jej analizy medycznych i niemedycznych przedsięwzięć biznesowych są wyrafinowane i wnikliwe. W rzeczywistości jednym z głównych punktów książki dla lekarzy jest wyjaśnienie, jak podobny ich przemysł jest dla innych branż z biznesowego punktu widzenia.
Książka ma wiele tematów. Dyskusja Herzlingera nad integracją technologii z opieką medyczną jest bezstronna i energicznie wspiera rachunki oszczędnościowe i wybór konsumenta. Najważniejszą częścią książki jest jej argument za restrukturyzacją służby zdrowia. Jej zdaniem dzisiejsze szpitale przypominają fabryki, które przerastały amerykański krajobraz w latach 70. XX wieku. Te stare fabryki zostały przestarzałe dzięki ich zwinnym, mniejszym, bardziej skoncentrowanym na kliencie japońskim i niemieckim odpowiednikom. Uważa, że to samo dotyczy opieki zdrowotnej i widzi potrzebę skoncentrowania się na tym, co poszczególne części zespołu opieki zdrowotnej robią dobrze i na potrzebach konsumenta. Herzlinger uważa, że opieka medyczna powinna ewoluować, w największym możliwym stopniu, w sieć skupionych fabryk .
Koncepcja skoncentrowanych fabryk jest atrakcyjna, a jednak nieco niewyraźna. Poza opieką zdrowotną, skoncentrowane fabryki sięgają od butikowych hut stali po restauracje McDonald s. W służbie zdrowia istnieją elementy skoncentrowanych fabryk w Shouldice Hospital w Toronto (zapewniające operację przepukliny ze zniżką), Mayo Clinic i Pearle Vision Centers. Być może najważniejszym przykładem jest sieć ośrodków onkologicznych Saleck. Herzlinger twierdzi, że Saleck skoncentrował się na potrzebach klienta i na zrobieniu jednej rzeczy: świadczeniu usług onkologicznych. Uważa, że jest to model, który warto naśladować.
Ten punkt jest bardzo ważny dla lekarzy i administratorów opieki zdrowotnej. Prawdą jest, że zbyt mały nacisk kładzie się na potrzeby pacjentów jako klientów. Herzlinger zwraca uwagę, że większość szpitali jest zorganizowana, aby zaspokoić potrzeby i interesy dostawców, a nie pacjentów. Co więcej, można wiele zyskać dzięki większej specjalizacji i rekonfiguracji opieki na liniach serwisowych.
Chciałbym jednak zająć się Herzlingerem w niektórych kwestiach. Jej wsparcie dla skoncentrowanych fabryk opiera się na tezie – że integracja pionowa, która ma obecnie miejsce w opiece medycznej, nie jest właściwa. Uważa, że integracja wertykalna wynika z przestarzałej filozofii, że duża jest lepsza . Podnosi ona dowcipny argument, że szpitale nie powinny kupować podstawowych praktyk opiekuńczych, a ona popiera jej wnioski analizą niepowodzenia Humany w opracowaniu zintegrowanej sieci
[więcej w: monoderma, alprazolam, ambrisentan ]
[patrz też: dolargan ulotka, dychawica krzyżówka, dyslipidemia aterogenna ]