Witaminy dla naszego psa, część pierwsza

W żywieniu zwierząt dużo mówi się o diecie zbilansowanej, diecie zdrowej czy wspomagającej leczenie. Ogólnie wiemy, że każda z tych diet ma za zadanie utrzymanie naszego czworonoga w dobrej kondycji fizycznej i dostarczenie mu odpowiednich dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakie składniki włożone do miski naszego pupila są odpowiedzialne za „prawidłowy rozwój” oraz w jakich produktach możemy je znaleźć.


Innymi słowy, porozmawiamy dzisiaj o witaminach! Potrzebne zarówno ludziom, jak i zwierzętom, w stanie naturalnym nie są dostępne jako jeden konkretny posiłek. Nie bez powodu mówi się, że np. cytryna bogata jest w witaminę C, a mleko zawiera dużo białka pochodzenia roślinnego. Witaminy ukrywają się w jedzeniu regulując działanie organizmu, wzmacniając odporność i procesy obronne, dzięki czemu ryzyko pojawienia się chorób spada. Dlatego też kładzie się duży nacisk na bogatą w witaminy dietę dla szczeniąt, seniorów i samic w ciąży.
Jakie są witaminy dla psów? Rozpuszczalne w wodzie oraz rozpuszczalne w tłuszczach. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie zaliczymy witaminy z grupy B, C oraz kwas foliowy i biotynę. Psy tracą te witaminy na skutek oddawania moczu, dlatego musimy dbać o ich odpowiednią suplementację. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach nasz czworonóg magazynuje nieco dłużej, a zaliczamy do nich witaminy z grup A, D, E oraz K. Te witaminy są odpowiedzialne za wzrost zwierzaka i wzmacnianie układu nerwowego, jak i również mają istotny wpływ na kondycję sierści i skóry.


Witaminy z grupy B – B1 oraz B2 (ryboflawina) biorą czynny udział w procesach metabolicznych psa. Niedobór tych witamin znacząco wpływa na ogólną kondycję, pies staje się zmęczony, pozbawiony sił i osłabiony. Te witaminy znajdują się głównie w nabiale, drożdżach, kiełkach pszennych oraz podrobach zwierzęcych (w komplecie z witaminami B5 i B6). Warto też pamiętać o witaminie B12, która pomaga w procesach trawienia i syntezie czerwonych krwinek.
Witamina C – idealna do regeneracji! Jeśli nasz czworonóg jest poobijany, przeciążony lub ma jakieś rany, suplementacja witaminy C na pewno pomoże w regenerowaniu takiego organizmu.


Kwas foliowy i biotyna – podobnie jak i u człowieka, kwas foliowy jest szczególnie potrzebny w okresie rozrodczym i ciąży. Dzięki odpowiedniej dawce kwasu foliowego, szczeniaki nie urodzą się obciążone wadami takimi jak np. rozszczepione podniebienie czy anemią! Jeśli natomiast chodzi o biotynę, wpływa ona na skórę, włosy i prawidłowy rozwój psychiczny czworonoga.
Więcej informacji o witaminach w części drugiej artykułu.