Leczenie chorób układu moczowego poprzez dietę

Nie od dziś mówi się, że odpowiednia dieta może wspomagać, a nawet leczyć nas z wielu przypadłości. Tak jest również w przypadku zwierząt. Żeby jednak dieta pomagała przy leczeniu, musi być odpowiednio dobrana do konkretnego osobnika, dlatego jeśli chcemy pomóc pupilowi w szybszym wyzdrowieniu, musimy wiedzieć na pewno, jaką diagnozę mu postawiono.


Jak leczy dieta? Oprócz tego, że dobrze zbilansowana dieta nieustannie wpływa na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji u zwierzęcia, w przypadku zwierzęcia chorego może pomagać w wielu innych aspektach, nie tylko wspierania leczenia farmakologicznego (wchłanianie się leków, ochrona układu pokarmowego przed wyniszczaniem przez antybiotyki, poprawa humoru, dostarczanie wzmożonej ilości składników odżywczych).
Dieta leczniczą czy też wspomagającą może polecić nam weterynarz, dietetyk lub my sami możemy eksperymentować na podstawie obserwacji zachowania naszego zwierzaka (tzw. dieta domowa). Jeśli jednak zdecydujemy się polegać tylko na swoich doświadczeniach, musimy pamiętać o tym, że taka dieta powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem właściwości odżywczych oraz ilości poszczególnych pokarmów na jeden posiłek.


Co w takim razie z chorobami układu moczowego? Tak jak powiedzieliśmy na początku, musimy wiedzieć dokładnie jaką diagnozę postawiono zwierzęciu. Choroby układu moczowego zaczynają się na zaburzeniach pracy nerek aż do problemów z drogami wyprowadzającymi mocz (choroby moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej). Jeśli chodzi o najczęściej występujące choroby wśród kotów i psów, możemy zaliczyć do nich niewydolność nerek (ostrą, przewlekłą, kłębkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek), kamice dróg moczowych, zapalenie pęcherza i syndrom urologiczny kotów (SUK, FLUTD).


Po konsultacji z lekarzem weterynarii i dobraniem leczenia, należy zdecydować się nad dietą. Pamiętajmy, że najbardziej optymalnym sposobem byłoby połączenie diety z leczeniem farmakologicznym, to przynosi najlepsze efekty. Niezależnie od wszystkiego, zwierzak powinien mieć stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody, a jego karmienie powinno odbywać się o stałych porach, natomiast porcje podajemy mniejsze. Przy chorobach układu moczowego zaleca się dietę o obniżonej zawartości białka oraz taką, która pozbawiona jest soli. Oraz jeszcze jedna ważna zasada: głodówka to nie dieta!
Dla przykładu, jeśli zwierzak cierpi na jakiś rodzaj kamicy nerkowej, poleca się stosowanie pokarmów mokrych o niskiej zawartości włókna. Zaleca się również dietę zakwaszającą (pomocną w rozpuszczaniu kamieni, czyli dieta musi wpływać na PH). Zwiększamy ilość podawanej wody, która rozcieńcza substancje, z których tworzą się kamienie (dlatego pojawiło się zalecenie podawania karmy mokrej).
Widzimy, że dieta lecznicza musi być przede wszystkim logicznie dobrana do konkretnego osobnika, by pomagała, a nie wyrządzała krzywdę.