Kiedy pies jest chory…

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jedynym z najważniejszych czynników prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego psa. Aby dietę dobrać do konkretnego psa, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek psa, aktywność fizyczną i aktualny stan zdrowia. Dzisiaj skupimy się na skomponowaniu diety dla psa chorego – jak możemy pomóc pupilowi jak najszybciej wyzdrowieć?


Nie od dzisiaj wiadomo, że jedzenie jest paliwem dla każdego organizmu. Jeśli karmimy naszego psa samymi kalorycznymi smakołykami, prędko będzie miał nadwagę i szereg chorób z nią związanych. Jednak poprzez dobry sposób żywienia łatwo utrzymamy psa w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a kiedy zachoruje, bez problemu zmodyfikujemy dietę tak, by wspomóc mu powrót do zdrowia bez przyjmowania antybiotyków czy przechodzenia przez różnorodne zabiegi.

Rozróżniamy kilka sposobów żywienia wspomagających organizm psa przy różnych stanach chorobowych.


Po pierwsze, żywienie dietetyczne. Brak apetytu jest częstym objawem towarzyszącym rozmaitym chorobom. W takim wypadku powinniśmy przestawić zwierzaka na kilka mniejszych posiłków o stałych porach dnia. Weźmy pod uwagę również skład pokarmu, który dostosowujemy do obecnej aktywności psa, możemy zwiększyć liczbę przyjmowanych witamin i minerałów. Na brak apetytu działa również podawaniu psu jego ulubionej karmy, którą możemy niezauważalnie zmodyfikować dorzucając coś odżywczego, np. kilka kropel oleju rzepakowego, gotowane jajko lub gotowane rozdrobnione mięso.


Po drugie, żywienie przymusowe. Jeśli zwierzak w ogóle nie chce przyjmować pokarmów, staje się konieczne „zmuszenie” go do jedzenia. Może to być trudne zadanie, wymagające większej uwagi i cierpliwości od właściciela – kiedy nasz zwierzak jest przytomny i bez problemu połyka, możemy go karmić łyżeczką wprowadzając pokarm do kieszonki policzkowej. Oczywiście wcześniej należy taki pokarm zblendować lub rozdrobnić na minimalnie małe kawałeczki. Jeśli jednak u psa występują zaburzenia świadomości lub nieprawidłowości związane z odruchem połykania, należy zabrać zwierzę do weterynarza, który wprowadzi sondę (przez którą pies będzie karmiony) do jego żołądka.


Po trzecie, żywienie sztuczne (pozajelitowe). Innymi słowy żywienie dożylne podane poprzez odpowiednią kroplówkę. W jej skład zazwyczaj wchodzą składniki odżywcze, ważne elektrolity (przeciw odwodnieniu organizmu), witaminy (wzmacniające) oraz woda. Kroplówka jest dobrym rozwiązaniem również ze względu na utrzymanie przemiany materii na dobrym poziomie.
Pamiętajmy również o tym, żeby choremu zwierzęciu – bez względu na wybrany sposób żywienia – zapewnić spokój i atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.