Jaka sucha karma jest najlepsza dla naszego psa?

Jeśli zdecydujemy się, że stałym elementem diety naszego pupila będzie sucha karma, pozostaje nam wybrać jej rodzaj. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste, bo na rynku znajdziemy obfitą ofertę właśnie wśród suchych karm. Która jest najlepsza?
Jak to zwykle bywa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie.

Przy doborze jakiejkolwiek karmy zawsze pojawiają się kategorie jak wiek, rasa i stan zdrowia zwierzęcia. Na szczęście jednak producenci karm wprowadzili ich konkretne rodzaje, jak: popular, generic oraz premium. Rozróżnienie to dotyczy składu ilościowego i jakościowego. Najwyższą klasą karmy pod tym względem jest „premium”, pośrodku plasuje się „popular”, a na samym dole – „generic”.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę?
Po pierwsze i najważniejsze, na skład jakościowy. Podobnie jak w naszym ludzkim jedzeniu, na początku składu podane są informacje o składnikach pod względem ich ciężaru (od tego, którego jest najwięcej, po ten w najmniejszej ilości). W dalszym ciągu widnieją wszelkiego rodzaju witaminy, składniki mineralne, konserwanty, aż na samym końcu – barwniki. Oprócz składu jakościowego na etykiecie powinna znajdować się również procentowa analiza ilościowa składu. Warto też wiedzieć, że wg norm Unii Europejskiej karmy mają obowiązek zaznaczać ilość surowego białka, tłuszczu, włókna i popiołu, ponieważ np. psom „kanapowym”, czyli o mało aktywnym poleca się karmy z pułki dla seniorów (takich, które nie zawierają dużej ilości surowego tłuszczu).

Jak rozpoznać, że źle wybraliśmy karmę?
Wiadomo, że czasami ewidentnie jesteśmy w stanie zaobserwować, że dana karma po prostu naszemu psu nie smakuje, więc jej nie je. Czasem jednak pomimo widoku pustej miski, może okazać się, że nasza karma została źle dobrana do diety naszego pupila. Najszybciej objawia się to wypadającą lub matową sierścią, biegunką lub ogólnymi problemami z trawieniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to karma jest winowajcą złego stanu kondycji psa, zróbmy eksperyment i na jakiś czas ją odstawmy.

Czy wielkość lub kolor granulek ma znaczenie?
Z jednej strony możemy pomyśleć, że psu obojętne jest, jak wygląda jego karma, a wszelkie jej rozmaite odmiany są tworzone tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę właściciela. Z drugiej strony znajdziemy praktyczne zastosowanie, np. pies senior na pewno lepiej poradzi sobie z mniejszą granulką, a większe przeznaczone są dla młodych i silnych w szczęce psów. Kolor czy intensywność zapachu jest odzwierciedleniem składu karmy, lecz nie dajmy się zwieźć pięknemu wyglądowi – po prostu przeczytajmy etykietę ze składem!