Jak oduczyć psa żebrania o nasze jedzenie?

Czy nasz ukochany pies potrafi nami manipulować? Tak, oczywiście. Może być mistrzem manipulacji, jeśli bardzo pragnie czegoś dostać. Ile razy podczas jedzenia Twój pies wpatrywał się w Ciebie błagającym spojrzeniem? Jęczał lub nawet szczekał, zwracał na siebie uwagę jak tylko mógł, by dostać kawałek smakołyka? Co więcej, powtarzał takie zachowanie nawet wtedy, gdy odwiedzali Cię znajomi?


W jaki sposób można oduczyć psa wymuszania dzielenia się jedzeniem? Jest kilka sposobów wychowawczych, jednak należy pamiętać, że aby osiągnąć sukces danej metody liczy się przede wszystkim systematyczność w jej stosowaniu, nie uleganie w słabszych chwilach oraz nie zrażanie się, jeśli wydaje nam się, że nasz pupil w ogóle nie robi postępów.


Ignorowanie. Najbardziej znana i być może najskuteczniejsza metoda oduczenia psa żebraniny, ale również bardzo trudna. Nie bez powodu mówi się, że niektóre rasy psów albo nawet samce potrzebują silnego charakterem opiekuna. Innymi słowy, jakkolwiek mocna by nie była więź między panem a psem, pies zawsze musi wiedzieć kto tu rządzi, a jeśli żyje w większej rodzinie – potrzebuje „przewodnika stada”. Osoby, której bezwarunkowo się będzie słuchał. Lecz wracając do ignorowania zwierzęcia. W sytuacji, kiedy coś jemy i mamy obok siebie śliniącego się i udającego głodnego towarzysza, powinniśmy po prostu przestać zwracać na niego uwagę. Oczywiście, co sprytniejszy pies zacznie trącać nas łapą lub na nas szczekać, wtedy wystarczy zwrócić się do niego w miły sposób, pogłaskać i zupełnie ignorować wszelkie sygnały wymuszania jedzenia. Po skończonym posiłku wynosimy naczynia w miejsce niedostępne dla psiaka. Jeśli dopiero zaczęliśmy trenować naszego psa w tym kierunku, powinniśmy powiedzieć o tym wszystkim domownikom, którzy mają kontakt z psem. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy bezczynne siedzenie i ignorowanie zwierzaka nie daje rezultatów, ponieważ on zaczyna swój pokaz? Najlepiej wziąć jedzenie i wyjść. Nie wolno nam reagować agresywnie czy krzyczeć na naszego pupila, bo to będzie świadczyć tylko o naszej słabości, co pies momentalnie wyczuje i tylko pogłębi swoje zachowanie.


Wymiana. Innymi słowy próba odwrócenia uwagi naszego psa od jedzenia. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ pies bardzo szybko może znudzić się wybranym przez nas zamiennikiem. Próbować trzeba do skutku, a jeśli pies chociaż przez chwilę będzie robił to, czego od niego wymagamy, powinniśmy go nagrodzić. Nagrody wzmacniają w psach poczucie, że ich zachowanie odbierane jest pozytywnie, dlatego nie wolno o nich zapominać!