Dieta dla naszego czworonoga

Czym najlepiej nakarmić ukochanego pupila? W tym wypadku odpowiedzialność spada zawsze na właściciela, ponieważ większość psów zje ze smakiem dosłownie wszystko… gorzej bywa z konsekwencjami. Odpowiedzialny właściciel dobrze wie, że to, co sam je na obiad niekoniecznie będzie zdrowe dla jego czworonoga. To samo tyczy się wszelkich słodkości i „ludzkich” przekąsek. Oczywiście, raz na jakiś czas nie zaszkodzi podzielić się dla towarzystwa ze swoim psem, ale na co dzień potrzebna jest właściwie zbalansowana dieta.

Co właściwie kryje się pod słowami „zbalansowana dieta”? Wchodząc do każdego większego sklepu z półek patrzą na nas uśmiechnięte psy zapewniające o świetnym działaniu właśnie tej lub innej karmy. Karma sucha, karma w puszkach czy z kolei specjalistyczna karma weterynaryjna? Którą z nich wybrać, by pies jak najdłużej cieszył się najlepszym zdrowiem, sprawnością fizyczną i lśniącą sierścią?
Zachęcamy do eksperymentów i urozmaicania pożywienia. Przyda się odrobina pomysłowości i obserwacji swojego zwierzaka. Oczywiście, wiele też zależy od wieku czy rasy danego psa, ale zakładamy tutaj, że mamy do czynienia z młodym zwierzęciem, które nie potrzebuje żadnej specjalistycznej diety.

Karma sucha – kupując karmę suchą zwróć uwagę, jakiej jest jakości. Przeczytaj skład, na pewno będziesz potrafił ocenić, czy w środku znajduje się cała tablica Mendelejewa, czy masz do czynienia z pełnowartościowym wydaniem karmy. Mała rada: jeśli pies zjada taką karmę niechętnie, dodaj do miski łyżeczkę oleju rzepakowego. Taki posiłek posmakuje mu bardziej, a przy okazji dostarczysz mu dodatkowych witamin.

Specjalistyczna karma weterynaryjna – rozróżniamy tu karmy, które służą jako wspomaganie działania leku lub karmy do codziennego użytku. Czym się różnią od „zwykłej karmy”? Są rzetelnie sprawdzane co do jakości składu, można je kupić u weterynarza, w sklepie zoologicznym lub firmowych sklepach internetowych. Mała rada: nie musisz karmić swojego psa tylko taką karmą, bo to może być sporym obciążeniem dla twojego portfela. Kup mniejszą ilość karmy i potraktuj ją jako suplement po prostu dodawaj ją do psich posiłków.


Mokra karma – która na pewno najbardziej smakuje naszym pupilom. Tutaj obowiązuje taka sama zasada, jak przy karmie suchej – dobrze sprawdź skład, zanim zdecydujesz się na zakup. Prawdopodobnie to taka karma będzie stanowić większą część psiej diety.

„Normalne” ludzkie jedzenie – gotowany ryż lub mięso bez przypraw na pewno nie zaszkodzą psu. Jednak taka dieta jest zbyt uboga w składniki odżywcze do codziennego stosowania. Pomimo tego, że psy są mięsożerne, potrzebują błonnika i węglowodanów. Podobnie jak ludzie. Jako właściciel nie możesz o tym zapominać.
Dlatego nie ograniczaj się do jednego typu karmy. Zbilansowana dieta to urozmaicona dieta!